پنج شنبه, فروردین ۳۰, ۱۴۰۳
مطالب عمومی

پایان عصر قاجار ؛ تازه‌ترین اثر م. میرحسینی

پایان عصر قاجار ، تازه‌ترین اثر م. میرحسینی و چنان‌که از عنوانش پیداست، مروری است بر سال‌های آخر دوران سلطنت قاجارها در ایران. سال‌هایی که با انقلاب مشروطه و اولین جنگ جهانی شناخته می‌شود و با به قدرت رسیدن رضاخان به انتها می‌رسد. کتاب با جمله‌ای از مورخ انگلیسی، ادوارد هالت کار آغاز می‌شود: «هر جامعه‌ای صحنه‌ی کشمکش‌های اجتماعی است، و افرادی که در برابر قدرت حاکم می‌ایستند همانند کسانی که از آن طرفداری می‌کنند چکیده و محصول جامعه‌اند». نویسنده همراه با بررسی حوادث آن روزگار، استبداد و ماهیت آن را نیز بررسی و راز دست‌نخورده ماندن ریشۀ آن در ایران را جستجو می‌کند.

این را از صفحه اینستاگرام مجله خودمان نقل کردیم. پشت جلد کتاب پایان عصر قاجار نیز می‌خوانیم:

نخستین جنگ جهانی، و بی‌نظمی و تباهی همراه آن فضای حاکم بر کشور و اولویت‌های اصلی جامعه‌ی آن روز ایران را تغییر داد و حتی برخی باورهای به ظاهر محکم و عمیق را فروشکست و زیرورو کرد. خیلی‌ها می‌گفتند که در شرایط کنونی کشور ایجاد نظم و ثبات و آرامش از هر چیز دیگری، حتی از آزادی و پایبندی بی‌چون و چرا به قانون مهم‌تر است و برقراری امنیت بر تمام طرح‌ها و برنامه‌های دیگر اولویت دارد. این فکر در عبور از تجربه‌ی جنگ و لمس تلخی‌ها و مصایب آن طرفداران زیادی یافت و مبلغان و مدافعان آن به جریانی قدرتمند و موثر در صحنه‌ی سیاسی کشور تبدیل شدند؛ و رفته‌رفته بستر به قدرت رسیدن یک دیکتاتوری نظامی را مهیا کردند.

اما برای تکمیل این معرفی، سری هم به صفحه اینستاگرام ناشر این کتاب، یعنی انتشارات کتاب کوله‌پشتی بزنیم که در آن درباره‌ی کتاب پایان عصر قاجار آمده:

این کتاب، چنان که از عنوانش پیداست به زندگی سیاسی و اجتماعی ایران در سال‌های پایانی عصر قاجار می‌پردازد. سال‌هایی که با انقلاب مشروطه آغاز شد، و از جنگ داخلی میان هواداران شاه و آزادی‌خواهان و بی‌ثباتی‌های سیاسی و ناآرامی‌های اجتماعی پیش و پس از آن گذشت؛ و بعد به ماجرای پرافت و خیز جنگ اول جهانی گره خورد. روایتی از انقلاب و جنگ، که تجربیات جامعه ایران را در واپسین روزهای سلطنت قاجارها در ایران بازخوانی می‌کند؛ روایتی که که کلیشه‌های رایج را می‌شکند و تصویر متفاوتی از آن سال‌های تلخ و پرحادثه به خواننده ارائه می‌دهد.

پایان عصر قاجار پنجمین کتاب سید مرتضی میرحسینی است، و مانند دیگر نوشته‌های او به گوشه‌ای از تاریخ ایران می‌پردازد. سایر آثار م. میرحسینی چنین است:

ـ حران: نخستین جنگ ایران و روم (رمان تاریخی)

ـ سقوط پارس (رمان تاریخی)

ـ از نادرشاه تا آقامحمدخان (مستند؛ وقایع‌نگاری)

ـ سی قرن و سی حادثه (مرور مهم‌ترین وقایع و تحولات سیاسی ایران از دوران مادها تا عصر حاضر).

One thought on “پایان عصر قاجار ؛ تازه‌ترین اثر م. میرحسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *