دوشنبه, تیر ۲۵, ۱۴۰۳
مطالب عمومی

میرفتاح : تاريخ براي انگ زدن نيست

میرفتاح : در سال‌هاي اخير در خانه‌هايي و نزد اشخاصي تاريخ طبري ديده‌ام كه نزديك بوده شاخ دربياورم، زيرا كنار كشكول طبرسي و خواص گياهان دارويي و آشپزي رزا منتظمي قطار طبري توي ذوق هر مهماني زده. طرف به صرف اينكه ضدانقلاب شده و از وضع موجود به هر دليلي حرصش درآمده، تحت تاثير و به توصيه عمرو و زيد ماهواره‌اي طبري خريده كه به خيال خود بفهمد «آخوندهاي جمهوري اسلامي» چه در سر دارند.

اولین همین هفته بود که سید علی میرفتاح (سردبیر روزنامه اعتماد و نیز سردبیر مجله کرگدن) در یکی از یادداشت‌های خود به نکته جالبی اشاره کرد که مرور آن در اینجا خالی از لطف نیست. وی ابتدا به کتاب «در کشاکش دین و دولت» استاد محمدعلی موحد و ارزش‌های آن پردخت و به نظر می‌رسید که قصد دارد درباره این کتاب و جایگاه مؤلف آن حرف بزند، اما بعد از تشویق خواننده به خرید و مطالعه کتاب و نیز اندک شاره‌ای به اهمیت خواندن تاریخ صدر اسلام، مسیر بحث خود را عوض کرد و به مسأله دیگری پرداخت. نوشت: «من از اين بيماري مراجعه عوامانه به تاريخ خودم و شما را انذار مي‌دهم. خيلي‌ها هستند كه گمان مي‌برند كه براي حل و فصل دعواهاي امروز بايد به گذشته بروند و مشكل را در سرچشمه خيالي خود حل و فصل كنند. اين بيماري با ظهور و گسترش ماهواره و اينترنت شيوع حيرت‌انگيزي پيدا كرده و بسياري از فعالان سياسي را واداشته تا به گذشته‌هاي دور بروند و سوالات سياسي‌شان را در قادسيه يا در صدر اسلام جواب بگيرند. احتمالا در شبكه‌هاي ماهواره‌اي ديده‌ايد بعضي از مجري‌كارشناس‌هاي ضدانقلاب را كه متكلم وحده تاريخ طبري يا مغازي يا الفتوح ابن اعثم كوفي را بازمي‌خوانند و مشكلات امروز ايران را به چهارده قرن قبل برمي‌گردانند. در سال‌هاي اخير در خانه‌هايي و نزد اشخاصي تاريخ طبري ديده‌ام كه نزديك بوده شاخ دربياورم، زيرا كنار كشكول طبرسي و خواص گياهان دارويي و آشپزي رزا منتظمي قطار طبري توي ذوق هر مهماني زده. طرف به صرف اينكه ضدانقلاب شده و از وضع موجود به هر دليلي حرصش درآمده، تحت تاثير و به توصيه عمرو و زيد ماهواره‌اي طبري خريده كه به خيال خود بفهمد «آخوندهاي جمهوري اسلامي» چه در سر دارند. اين مشكل در ميان ما جدي است كه راه و بيراه سر در متون تاريخي مي‌كنيم و دعواهاي امروز را به قديم مي‌بريم. اين مشكل فقط مختص ضدانقلاب نيست گاهي بعضي از حزب‌اللهي‌ها هم عين آب خوردن، طعنه تاريخي مي‌زنند و هر كه را جز خود طلحه و زبير و ابوموسي و… مي‌نامند. تاريخ براي انگ زدن نيست، براي عبرت اگر باشد راه دارد و نمي‌شود يك‌سر ملاحظات زماني و مكاني را ناديده گرفت.»


پی‌نوشت: یادداشت میرفتاح با عنوان «گذشته نگذشته» در ستون کرگدن‌نامه (صفحه آخر روزنامه اعتماد) شماره ۴۵۰۵ روزنامه اعتماد منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *